TECHSPRESSO.CAFE ☕️

TECHSPRESSO.CAFE ☕️

Share this post

TECHSPRESSO.CAFE ☕️
TECHSPRESSO.CAFE ☕️
AI stworzy nowe elity i pogłębi nierówności w dostępie do wiedzy, kultury

AI stworzy nowe elity i pogłębi nierówności w dostępie do wiedzy, kultury

Przyszłość będzie cyfrowa - pytanie jednak, kto na tym skorzysta, a kto straci - realia będą wyglądały inaczej, niż obiecują to cyberpanowie z Doliny Krzemowej

Gosia Fraser's avatar
Gosia Fraser
Jun 26, 2025
∙ Paid
13

Share this post

TECHSPRESSO.CAFE ☕️
TECHSPRESSO.CAFE ☕️
AI stworzy nowe elity i pogłębi nierówności w dostępie do wiedzy, kultury
Share

Pracę nad tym tekstem rozpoczynam dużo później, niż planowałam. Nadeszło lato, a ja, zawsze jestem zaskoczona, że ostatecznie przytrafiają nam się upały, zupełnie tak samo, jak mityczni, medialni drogowcy dziwią się, iż zimą spada śnieg. Przepraszam - a zarazem, bardzo dziękuję Wam za cierpliwość.

W pewnym sensie dobrze się stało, że się spóźniłam - bo gdybym wysłała Wam ten tekst o czasie, to nie mogłabym rozpocząć go od informacji o pierwszym amerykańskim wyroku w sprawie trenowania AI na chronionych prawem autorskich utworach.

Sąd uznał, że firma Anthropic wykorzystała książki trzech autorów, którzy zdecydowali się ją pozwać, legalnie - w ramach dozwolonego użytku - do trenowania modelu Claude. Dlaczego? Bo to działanie “niezwykle transformacyjne”. Według sądu, trening miał na celu wyszkolenie algorytmów sztucznej inteligencji do tworzenia nowych tekstów, a nie odtwarzania treści książek autorów, którzy pozwali firmę - dlatego to, że model “nauczył się na pamięć” ich treści, nie stanowi naruszenia.

Orzeczenie wydane w USA uczy nas czegoś jeszcze - w tym bezprecedensowym wyroku, stwierdzono iż skanowanie książek (papierowych) na potrzeby trenowania modeli AI jest legalne. Firma Anthropic dopuszczając się tego nie złamała żadnych praw autorów, bo nie wytworzyła dodatkowych kopii, nie dystrybuowała też nielegalnie ich treści. Egzemplarze, z których “uczono” model, zostały zniszczone po ich zeskanowaniu, czyli przeniesieniu do formy cyfrowej.

Anthropic postąpiłby nielegalnie, gdyby do szkolenia modeli wykorzystała książki powielone w ramach nielegalnych bibliotek obracających pirackimi plikami.

Ta sprawa naprawdę dużo zmienia i stanowi przełom - bo to pierwszy, przynajmniej według mojej wiedzy, proces w którym orzeczono na korzyść firmy szkolącej algorytmy generatywne, nie zaś ludzi, których praca i własność intelektualna chronione są określonym zestawem praw.

s: Anna Auza / Unsplash

Przymus prometejskiej perspektywy

This post is for paid subscribers

Already a paid subscriber? Sign in
© 2025 Gosia Fraser
Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Start writingGet the app
Substack is the home for great culture

Share