#71 PRASÓWKA: FBI angażuje się w walkę z dezinformacją, Indie szmuglują technologie do Rosji, Microsoft oskarża Google o napuszczanie na niego regulatorów
Najważniejsze informacje ze świata cyfrowego na dzień 29 października 2024 r.
Dzień dobry!
To kolejne wydanie codziennej prasówki TECHSPRESSO.CAFE, która ukazuje się w wolnym dostępie dla wszystkich.
Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcesz wesprzeć moją działalność na Patronite, lub poprzez wykupienie subskrypcji na Substacku. Piszę dla Was teksty w serwisie TECHSPRESSO.CAFE i nagrywam swój podcast a także prowadzę Instagram z newsami tworząc niezależne media o tematyce technologiczno-społecznej tylko i wyłącznie dzięki swoim czytelnikom - nie biorę pieniędzy ani od wielkich firm technologicznych, ani od polityków.
PS dopiero w weekend doszłam do siebie po chorobie. Mam tonę zaległości, wiem, że treści, które obiecałam Wam nie ukazały się - ale nie przeskoczę organizmu. Wybaczcie, już się poprawiam! W tym tygodniu wrócą też newslettery dla Subskrybentów i Patronów.
#71 Prasówka TECHSPRESSO.CAFE - 29 października 2024 r.:
Henna Virkkunen to Finka nominowana do objęcia stanowiska unijnego komisarza ds. technologii i bezpieczeństwa w nowym rozdaniu. Jej główną ambicją jest zmniejszenie zależności Unii Europejskiej od technologii z Chin, zwłaszcza, gdy mowa o technologiach wysokiego ryzyka. Problem polega jednak na tym, że jej ojczysty kraj ma z Chinami niezłe układy biznesowe i jest od nich mocno zależny - również w zakresie budowy sieci łączności nowej generacji 5G, gdzie Finlandia współpracowała z chińskim gigantem - Huawei. Firma ta uznawana jest za dostawcę wysokiego ryzyka w wielu krajach Zachodu przyjmujących to samo stanowisko co sojusznicze Stany Zjednoczone. W Finlandii dodatkowo, postawienie na Huawei przełożyło się bezpośrednio na srogie kłopoty biznesowe narodowej marki tech - Nokii. Okazuje się, że nawet jeśli europejskie firmy technologiczne istnieją i mogą lokalnie oferować swoje rozwiązania, konkurencja z Chinami wcale nie jest taka prosta, jak się wydaje - a liczy się także wola polityczna. Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie Politico.
Co najmniej 800 tys. osób we Włoszech jest pokrzywdzonych gigantycznym wyciekiem danych. Incydent zapoczątkowany został w 2022 r., a jednym ze źródeł danych, które wyciekły, była prywatna firma oferująca usługi detektywistyczne czy też wywiadowcze - gromadziła ona dane m.in. o włoskich politykach, topowych biznesmenach i innych przedstawicielach “elit”. Jednak, w wycieku są też dane z organów ścigania, służb podatkowych i innych źródeł tego typu - co jest szczególnie martwiące. Incydent jest tak poważny, że wzbudził przerażenie w najwyższych eszelonach środowisk politycznych i teraz oczekuje się, aby premier Giorgia Meloni “odniosła się do incydentu” w parlamencie, jak i aby wypracować rozwiązania, które mają chronić przed tego rodzaju wydarzeniami w przyszłości. Więcej na ten temat przeczytasz w agencji Associated Press.
To, że Google i Microsoft ze sobą rywalizują, to prawda znana nie od dziś. Konkurencja jest obecnie szczególnie mocna na polach technologii chmurowych oraz sztucznej inteligencji. W ramach prób zdołowania rywala, Google miało rzekomo prowadzić tajne działania przeciwko Microsoftowi, po to, aby uwaga regulatorów zajmujących się kwestiami antytrustowymi, skupiła się właśnie na tej firmie. Jednym z działań, którego miał dopuszczać się koncern z Mountain View, miało być m.in. opłacanie grup lobbingowych. To bardzo, bardzo ciekawy temat. Więcej o nim przeczytasz w serwisie Ars Technica.
Shreya Life Sciences to indyjska firma, która pośredniczy w szmuglu zaawansowanych technologii do objętej sankcjami Rosji. W ogóle - Indie to drugi największy przemytnik objętych kontrolami eksportowymi technologii do Rosji zaraz po Chinach. Tradycyjnie, oba kraje utrzmują dość bliskie relacje, Indie długo były zależne od Rosji jeśli chodzi o wyposażenie militarne, istnieje też zależność w sektorze energetyki. Tymczasem, wspomniana firma to przedsiębiorstwo farmaceutyczne. Na pozór - bo dzięki niemu do Rosji trafiają np. zaawansowane serwery Della PowerEdge XE9680 oraz czipy Nvidii H100. Sprzęt ten zoptymalizowany jest do wykorzystania w rozwiązaniach dla rozwoju sztucznej inteligencji. Więcej na ten temat przeczytasz w agencji Bloomberga.
Bardzo dużo kontrowersji budzi zaangażowanie FBI w walkę z dezinformacją w porozumieniu z platformami internetowymi. Wątpliwości - uzasadnione - dotyczą przede wszystkim tego, czy w ten sposób nie dochodzi do cenzurowania treści, które nie są dezinformacją, ale zostają przez amerykańskie służby ocenione jako niepożądane - dlatego wpadają do tego samego worka, co narracje z Kremla. Zaangażowanie FBI obiektywnie jest zagrożeniem dla wolności słowa - i są na to dowody z wyborów w latach 2020 i 2022 r. Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie Daily Signal.
To wszystko na dziś; do przeczytania jutro!
Gosia Fraser