#67 PRASÓWKA: Radio Kraków zastępuje dziennikarzy AI, ISIS doskonali swoje techniki rekrutacyjne, Rosja totalnie zinfiltrowała Gruzję
Najważniejsze informacje ze świata cyfrowego na dzień 22 października 2024 r.
Dzień dobry!
To kolejne wydanie codziennej prasówki TECHSPRESSO.CAFE, która ukazuje się w wolnym dostępie dla wszystkich.
Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcesz wesprzeć moją działalność na Patronite, lub poprzez wykupienie subskrypcji na Substacku. Piszę dla Was teksty w serwisie TECHSPRESSO.CAFE i nagrywam swój podcast a także prowadzę Instagram z newsami tworząc niezależne media o tematyce technologiczno-społecznej tylko i wyłącznie dzięki swoim czytelnikom - nie biorę pieniędzy ani od wielkich firm technologicznych, ani od polityków.
#67 Prasówka TECHSPRESSO.CAFE - 22 października 2024 r.:
Radio Kraków ogłosiło, że pasmo OFF Radio Kraków będzie praktycznie w całości tworzone przez sztuczną inteligencję. Zwolniło przy tym zespół współpracowników, który do tej pory pracował w tej rozgłośni nad OFF-em i jeszcze pochwaliło się tym na swoich stronach. Zamiast nich pojawią się trzy persony sztucznej inteligencji, które będą wypowiadać się na tematy światopoglądowe i związane z kulturą. Za promptowanie odpowiada jedna osoba, mamy więc do czynienia z bardzo silnym, subiektywnym filtrem. Od samego rana zajmuję się tą sprawą, wysłałam pytania do Radia Kraków (tu jest link do postu na Instagramie, treść pytań jest w opisie). Dostałam też odpowiedzi, z których nic nie wynika (screeny z maila w poście na Instagramie), wobec czego wysłałam kolejne pytania - ale też napisałam do podmiotów odpowiedzialnych w Polsce za nadzór i kontrolę nad mediami, w tym - mediami publicznymi. Treść tego ostatniego maila wklejam niżej:
Administracja prezydenta USA Joe Bidena na odchodne proponuje nowe reguły transferów danych do państw-adwersarzy. Najwyższy czas. Regulacje mają stworzyć ramy dla przesyłania danych do krajów m.in. takich jak Chiny czy Rosja. Przepisy stworzą standardy względem określenia tego, jak wrażliwe dane osobowe i federalne mogą być przesyłane do tych państw (a jakie dane w ogóle nie powinny tam trafiać). Dane to oczywiście nie tylko biznes, co już dawno wiemy, ale też szpiegostwo - i USA zdają sobie sprawę, że łatwo pozyskiwane dane np. biometryczne, finansowe, zdrowotne i inne dane szczególnych kategorii stanowią pod tym kątem naprawdę ogromne ryzyko. Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie Record.
ByteDance, czyli firma do której należy chińska platforma TikTok, zwolniła stażystę, który sabotował jej algorytmy sztucznej inteligencji. Sabotaż ma mieć konsekwencje w postaci kosztów “dziesiątek milionów” dolarów, ale firma temu zaprzecza. Sabotaż nie wpłynął na biznes ByteDance, choć firma jest zapóźniona jeśli chodzi o rozwój sztucznej inteligencji w porównaniu do konkurencji i bardzo zależy jej na tym, aby jak najszybciej nadrobić zaległości. Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie Ars Technica.
Rosja infiltruje Gruzję. W Gruzji za chwilę - w najbliższą niedzielę - są wybory parlamentarne. Spenetrowane przez rosyjskich szpiegów zostały m.in. ministerstwo spraw zagranicznych, ministerstwo finansów, bank centralny i kluczowe firmy z sektorów telekomunikacji oraz energetyki. Możliwy jest sabotaż infrastruktury krytycznej. Oczywiście, Rosja przeniknęła też do gruzińskich mediów i różnych instytucji administracji na wielu poziomach. Sprawa jest naprawdę poważna, kampania szpiegowska trwała latami. Latami też Gruzja próbowała uciec z rosyjskiej strefy wpływów, chcąc dołączyć tak do NATO, jak i do Unii Europejskiej. Najbliższe wybory zdecydują, co dalej stanie się z tym krajem - i nie jest to nadużycie. Więcej na ten temat przeczytasz w agencji Bloomberga.
Rośnie zagrożenie działalnością tzw. Państwa Islamskiego, które korzysta z nowych narzędzi cyfrowych i usprawnia propagandę. Wśród działań, które ISIS intensyfikuje, jest rekrutacja nowych członków tej grupy terrorystycznej prowadzona przez internet. Celem są głównie młodzi muzułmanie z globalnej diaspory, do których ISIS dociera z wyszukaną propagandą wykorzystującą m.in. alienację i izolację często odczuwaną na Zachodzie przez muzułmańskich imigrantów. Pozyskani rekruci przygotowywani są do ataków terrorystycznych wymierzonych w USA, ale także w inne kraje Zachodu, takie jak Francja czy Szwecja. Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie NBC News.
To wszystko na dziś; do przeczytania jutro!
Gosia Fraser