#64 PRASÓWKA: Rosjanie manipulują w Niemczech i w Mołdawii, Musk nakarmi AI naszymi wpisami z X, możliwy audyt bezpieczeństwa Intela w Chinach
Najważniejsze informacje ze świata cyfrowego na dzień 17 października 2024 r.
Dzień dobry!
To kolejne wydanie codziennej prasówki TECHSPRESSO.CAFE, która ukazuje się w wolnym dostępie dla wszystkich.
Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcesz wesprzeć moją działalność na Patronite, lub poprzez wykupienie subskrypcji na Substacku. Piszę dla Was teksty w serwisie TECHSPRESSO.CAFE i nagrywam swój podcast a także prowadzę Instagram z newsami tworząc niezależne media o tematyce technologiczno-społecznej tylko i wyłącznie dzięki swoim czytelnikom - nie biorę pieniędzy ani od wielkich firm technologicznych, ani od polityków.
#64 Prasówka TECHSPRESSO.CAFE - 17 października 2024 r.:
Twitter / X będzie wykorzystywał wpisy użytkowników do trenowania sztucznej ineligencji i nie można się z tego wypisać. Zmienione warunki użytkowania usługi komunikują, że postując na platformie udzielamy jej pozwolenia na wykorzystanie naszych treści, ich kopiowanie, reprodukowanie, przetwarzanie, dostosowywanie, modyfikowanie, publikowanie, transmisję, wyświetlanie, a także przesyłanie i pobieranie we wszystkich środkach przekazu, które są znane obecnie i które powstaną - dla dowolnych celów. “Pozwolenie”, które użytkownik daje platformie zgadzając się, ma upoważniać firmę Elona Muska także do sprzedawania naszych treści innym podmiotom. Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie 80 LV.
Rośnie problem rosyjskiej dezinformacji w Niemczech. Według ekspertów i urzędników, nigdy jeszcze działania kraju Władimira Putina w sferze informacyjnej w RFN nie były tak intensywne, jak teraz. Narracje Moskwy są skuteczne - przesiąkają do wnętrza niemieckiego społeczeństwa i do polityki. Dla Kremla Niemcy to wróg - twierdzi niemiecki wywiad. Wśród celów rosyjskich działań wymienia się osłabienie wsparcia społeczeństwa niemieckiego dla Ukrainy, popsucie reputacji NATO oraz wzmocnienie narracji prorosyjskich i korzystnych dla polityki Putina wśród opinii publicznej. Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie Deutsche Welle.
Rosjanie mieszają też w Mołdawii, która przygotowuje się do wyborów prezydenckich i referendum akcesyjnego do Unii Europejskiej. Głosowanie w obu sprawach ma być 20 października. Kraj leży w nieciekawym położeniu - między Ukrainą a Rumunią, gdzie też moskiewskie wpływy nie należą do słabych. Rosja od dawna działa na terytorium Mołdawii uprawiając dezinformację, rozniecając antyrządowe protesty, a także inspirując akty sabotażu i zwykłego chuligaństwa. Jednym z większych problemów, przed którymi stoi ten niewielki kraj, będzie zaufanie wyborców do uczciwości procesów wyborczych, bo wiara w demokrację jest w Mołdawii przez Rosję nieustannie niszczona, a różnice etniczne i polityczne - uwypuklane. Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie Conversation.
Elon Musk przekazał 75 mln dolarów na kampanię Donalda Trumpa, co czyni go jednym z głównych jej donatorów. Jednym z działań sztabu Trumpa ma być wydawanie ogromnych pieniędzy na kampanie cyfrowe skierowane do mężczyzn, szczególnie młodych, po to, aby zrównoważyć oddziaływanie kandydatki Demokratów Kamali Harris wśród kobiet, w której to grupie buduje ona zdecydowaną przewagę. Musk nie robi tego bezinteresownie. Buduje w ten sposób swoją sieć wpływów, która - jeśli Trump zwycięży - będzie obejmowała samego prezydenta USA jak i wielu kongresmenów. Więcej na ten temat przeczytasz w agencji Bloomberga.
Chińska organizacja branży cyber domaga się audytu bezpieczeństwa produktów Intela. Argument? Wywierają negatywny wpływ na bezpieczeństwo narodowe ChRL, a Intel, który jest firmą z USA, przyczynia się do tego. Jeśli CSAC wylobbuje to skutecznie u organu odpowiedzialnego za nadzór nad cyberprzestrzenią (CAC), to audyt, który ruszy, może być dla Intela bardzo kosztowny - już po tych doniesieniach wartość akcji giganta spadła o 2,7 proc. Potencjalny audyt może skończyć się wykluczeniem Intela z chińskiego rynku, co pogłębi kłopoty firmy. Oczywiście, informacje te należy rozpatrywać przede wszystkim w kontekście trwającej od 2018 r. wojny handlowej między Pekinem i Waszyngtonem, która od pewnego czasu zdecydowanie się zaostrza. Więcej na ten temat przeczytasz w agencji Reutera.
To wszystko na dziś; do przeczytania jutro!
Gosia Fraser