#22 PRASÓWKA: Apple narusza DMA, zwolennicy Bidena chcą zawalczyć o social media z Trumpem, ograniczenie wiekowe na platformach może być nieskuteczne w ochronie dzieci
Najważniejsze informacje ze świata cyfrowego na dzień 24 czerwca 2024 r.
Dzień dobry!
To kolejne wydanie codziennej prasówki TECHSPRESSO.CAFE, która ukazuje się w wolnym dostępie dla wszystkich.
Niestety, w ubiegłym tygodniu nie wyrobiłam się z publikacją treści, które powinny się ukazać. Ze względu na bardzo złe samopoczucie fizyczne, nie wyszedł podcast, nie ukazał się też zamknięty newsletter analityczny dla osób wspierających moje dziennikarstwo finansowo.
Przepraszam - jestem tylko człowiekiem.
Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcesz wesprzeć moją działalność na Patronite, lub poprzez wykupienie subskrypcji na Substacku. Piszę dla Was teksty i nagrywam swój podcast tworząc niezależne media o tematyce technologiczno-społecznej tylko i wyłącznie dzięki swoim czytelnikom - nie biorę pieniędzy ani od wielkich firm technologicznych, ani od polityków.
#22 Prasówka TECHSPRESSO.CAFE - 24 czerwca 2024 r.:
Unijni regulatorzy sformułowali pierwsze zarzuty z tytułu naruszeń Aktu o rynkach cyfrowych wobec Apple. Jak stwierdzono, koncern zachowywał się niezgodnie z prawem blokując twórcom aplikacji możliwość przekierowywania konsumentów do tańszych wersji np. usług subskrypcji (subskrypcje przez App Store są często droższe ze względu na prowizję, którą twórcy oprogramowania muszą płacić Apple’owi). W myśl DMA, Apple ma obowiązek pozwalać producentom aplikacji informować konsumentów o tańszych opcjach i oferować im link do nich. Więcej na ten temat przeczytasz w materiale agencji Associated Press.
Organizacja Future Forward USA Action chce rzucić wyzwanie zwolennikom Donalda Trumpa w mediach społecznościowych i zawalczyć o obecność wspieranego przez nich, ubiegającego się o reelekcję Joe Bidena. FFUA zbiera więc fundusze, aby osiągnąć kwotę co najmniej 10 mln dolarów na… działania zmierzające do zrozumienia tego, jak algorytmy platform społecznościowych są wykorzystywane przez Trumpa i jego zwolenników do rozsiewania viralowego prezkazu. Pieniądze mają też trafić do lewicowych influencerów, którzy mają pomóc w generowaniu przekazu korzystnego dla Joe Bidena w mediach społecznościowych i odeprzeć narrację Republikanów m.in. o tym, że Biden jest za stary, by móc być prezydentem przez kolejną kadencję. Cóż - prawda jest taka, że problemy Bidena związane z wiekiem są widoczne gołym okiem i nie trzeba tu szczególnie wyszukanych narracji, wybory odbędą się w listopadzie, a Donald Trump zawsze dobrze radził sobie w mediach społecznościowych i umiejętnie wykorzystywał immanentne cechy algorytmów - np. to, że podbijają one skrajne emocje, bo to właśnie one generują największe zaangażowanie na platformach internetowych, co przekłada się bezpośrednio na zysk Big Techów. Więcej na ten temat przeczytasz w agencji Reutera.
Koncern Huawei ocenia, że jego własny system operacyjny HarmonyOS z sukcesem przełamuje dominację Androida i iOS na rynku urządzeń mobilnych. W Chinach - owszem, może tak być, bo nowa wersja systemu operacyjnego giganta - HarmonyOS Next - ostatecznie kończy ze wsparciem aplikacji dla Androida i będzie bazować na własnym ekosystemie aplikacji, który ma być niezależny od jakichkolwiek zachodnich technologii. To dobry przykład tego, jak rozwój nowych produktów i usług odzwierciedla problemy polityczno-gospodarcze kraju, takie jak np. zaostrzająca się od lat wojna handlowa między Waszyngtonem a Pekinem. Chiny postawiły na samowystarczalność technologiczną, a HarmonyOS jest przykładem tego, że jakkolwiek nie wydawałoby się to trudne - jest jednak możliwe. Więcej na ten temat przeczytasz w dzienniku “South China Morning Post”.
Australijski regulator bezpieczeństwa online uważa, że ograniczenia dostępu do social mediów dla dzieci mogą przełożyć się na to, iż będą one korzystać z platform w tajemnicy - czyli na jeszcze więcej zagrożeń. Absolutnie zgadzam się z tą oceną. Jak powszechnie wiadomo zakazany owoc smakuje najlepiej i rzadko kiedy mamy do czynienia z zakazami czy blokadami, których by się nie dało obejść. Wypowiedź regulatora dotyczy propozycji sformułowanej przez lidera opozycji w Australii, który obiecuje, że jeśli wygra kolejne wybory, to w ciągu 100 pierwszych dni wprowadzi zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla osób poniżej 16 roku życia. Strasznie populistyczna propozycja, która nie rozwiązuje absolutnie żadnych problemów. Regulator słusznie uważa, że nawet jeśli dzieci (oraz młodzież! - dopisek ode mnie) nie będą mogły po takim zakazie korzystać z social mediów, to jest wiele innych i dużo mroczniejszych miejsc w internecie, które zakazem nie zostaną objęte i w których też może dziać się coś złego. Trudno się nie zgodzić. Więcej na ten temat przeczytasz w dzienniku “Guardian”.
Ministerstwo skarbu USA nakreśliło nowe plany ograniczenia amerykańskich inwestycji w Chinach. Chodzi o to, aby nie rozwijały się sektory kluczowe np. z punktu widzenia rozwoju zdolności militarnych ChRL. Jakie? Produkcja półprzewodników, komputery kwantowe, sztuczna inteligencja i technologie pojazdów autonomicznych. Dodatkowo, administracja Bidena chce ograniczyć możliwość pozyskiwania amerykańskich pieniędzy przez firmy w ChRL, które rozwijają usługi dla wywiadu. Inwestorzy chcący działać w ChRL będą więc musieli informować ministerstwo skarbu o swoich zamiarach i uzyskiwać na to zgodę. W razie naruszeń, sprawa może trafić do ministerstwa sprawiedliwości. Oczywiście, przekłada się to na kolejny wzrost napięcia między oboma krajami, co nikogo już nie dziwi. Więcej na ten temat przeczytasz w dzienniku “New York Times”.
To wszystko na dzisiaj, do przeczytania jutro!
Gosia Fraser